Sesje doradcze zwykle obejmują spotkanie z wyszkolonym doradcą lub psychoterapeutą w poufnym otoczeniu, gdzie można omówić swoje obawy. Sesje zwykle trwają około 50 minut i są przeprowadzane co tydzień. Można jednak również uczestniczyć w sesjach dłuższych, częstszych lub rzadszych, w zależności od problemów i odpowiadającej im strategii.

Badania wskazują, że możesz uzyskać najlepsze wyniki, pracując z doradcą, który naprawdę się z Tobą „dogaduje”. Poniższe punkty zawierają krótki opis sytuacji, w jakiej można stanąć pracując ze skutecznym doradcą.

  • Doradca stara się zrozumieć problemy, z którymi się borykasz, zadając pytania dotyczące twojej sytuacji. Powinieneś czuć, że doradca naprawdę rozumie twoją sytuację, a to, co mówi ma dla ciebie sens. Nie powinieneś czuć się zdezorientowany.
  • Pod koniec pierwszej sesji pewnie zauważysz, że praca doradcy wyraźnie skupia się na oczekiwanych rezultatach i powinieneś mieć wrażenie, że doradca pomoże Ci je osiągnąć. W miarę postępów powinieneś odczuwać ulgę / pozytywne emocje podczas i po sesji. Nie powinieneś czuć się nadmiernie zaniepokojony, zdenerwowany ani zdezorientowany.
  • Doradca pomaga Ci zrozumieć, gdzie tkwi problem lub jakie sytuacje powodują zastój. Lepiej zrozumiesz to, jak twoje uczucia, nawyki i myślenie mogą wpływać na twoje życie. Wszystko staje się wyraźniejsze.
  • Co najważniejsze, doradca pomaga określić kroki, które możesz podjąć, aby iść naprzód w swoim życiu, poczuć się lepiej i odzyskać kontrolę. Proces ten trwa tak długo, aż poradzisz sobie z kłopotami w sposób, który jest dla ciebie dobry i poczujesz pewność, że możesz utrzymać tę poprawę, kontynuując w przyszłości.