W jakim celu stosuje się Kambo?

To nie przypadek, że lek ten cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony firm farmaceutycznych i obecnie zgłoszono 70 patentów przeciwko syntetyzowanym wersjom peptydów zawartych w Kambo. Obecnie w tych obszarach prowadzone są badania mające na celu ocenę skuteczności w pracy z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, depresją, migrenami, problemami z krążeniem krwi, rakiem, płodnością, AIDS i zapaleniem wątroby.

Tradycyjnie Kambo jest ważną częścią medycyny miejscowej. Używany bywa w leczeniu malarii .Służy ponadto do zwiększania siły i wytrzymałości podczas polowania ,oraz eliminowania ludzkiego zapachu, który ujawnia zwierzętom obecność myśliwego. Stosuje się go też do podnoszenia panemy, co jest inną nazwą ciemnej energii lub pecha.
Od niedawna obserwuje się duże zainteresowanie osób poszukujących efektu Kambo Cleanse. Polega ono na oczyszczaniu z toksyn i nadaniu życiu jasności.

Kambo jest często oferowany razem z ayahuascą, ibogainą, 5-MeO-DMT i innymi lekami roślinnymi do leczenia holistycznego. Według praktyków wydzielina „resetuje” organizm, nie tylko wzmacniając układ odpornościowy, ale także poprzez wyraźne korzyści psycho-duchowe].

Panema – termin Arawak używany przez Ashaninkę i innych – opisuje negatywną energię, która gromadzi się w czasie. Tradycyjnie wizualizowana jako rodzaj gęstej szarej chmury lub aury panema jest obwiniana za pecha, depresję, lenistwo, irytację i inne niekorzystne stany. Oczyszczanie tej chmury jest oczywiście niezbędne dla rdzennych grup, które polegają na polowaniach i spójności społeczności. Dla wielu kambo służy temu celowi.

Poza tradycyjnymi kontekstami, rozpraszanie panemy jest ujmowane w kategoriach „oczyszczenia ciała bolesnego”, „wyrównania czakr” lub reorganizacji psychologii osobistej. Samo oczyszczenie może być odczuwane jako wyrzucenie złych myśli, nawyków, negatywnych cech osobowości lub uporczywych problemów życiowych.

Wiadomo, że jako narzędzie głęboko transformujące, medycyna kambo zwiększa współczucie, odwagę, stabilność emocjonalną i osobistą suwerenność. Niektórzy użytkownicy czują się bardziej „prawdziwi” lub „solidni” po zastosowaniu kambo – mniej w głowach, a bardziej w ciele. Frustracja, złość i niepokój również zmniejszają się lub całkowicie znikają. Te pozytywne zmiany mogą trwać kilka dni lub kilka miesięcy, w zależności od wniosku i osoby, która go otrzymuje.

Jednym z najbardziej ekscytujących potencjalnych zastosowań medycznych kambo jest leczenie raka. Wykazano, że dermaseptyna B2 hamuje wzrost komórek rakowych (ludzkiego gruczolakoraka prostaty) o ponad 90%. Peptyd ten przenika do komórek i działa poprzez nekrozę (aktywne niszczenie), a nie apoptozę (normalna lub zaprogramowana śmierć komórki).

Dermaseptyny, w tym adenoregulina, są silnymi antybiotykami. Okazało się, że są one szybko i nieodwracalnie skuteczne przeciwko wielu pasożytniczym mikroorganizmom, są one również całkowicie nietoksyczne dla komórek ssaków. W połączeniu z ich zdolnością do przekraczania bariery krew-mózg, peptydy w kambo są szczególnie obiecujące w stanach takich jak kryptokokowe zapalenie opon mózgowych u pacjentów z późnym stadium HIV. Wśród patogenów zabitych przez dermaseptynę B2 są grzyby strzępkowe, które oportunistycznie infekują pacjentów z AIDS. Wraz z pojawieniem się i rozprzestrzenianiem wysoce opornych bakterii chorobotwórczych, nowe antybiotyki, takie jak te, stają się krytyczne.

Ponieważ adenoregulina wpływa na wiązanie agonistów z receptorami adenozyny – odgrywa zasadniczą rolę w przepuszczalności bariery krew-mózg – może być przydatna w opracowywaniu metod leczenia choroby Alzheimera, depresji i udarów. Anegdotyczne dowody potwierdzają stosowanie kambo w leczeniu depresji, lęku i uzależnienia.

Istnieją również przekonujące niepotwierdzone dowody na skuteczność kambo w leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia (CFS). Według jednego chorego wydzielina całkowicie eliminuje objawy CFS przy regularnym przyjmowaniu.

Deltorfiny i dermorfiny obecne w kambo mają działanie przeciwbólowe porównywalne z własną odpowiedzią bólową organizmu na uwalnianie beta-endorfiny. Są również silniejsze niż morfina bez takiego samego poziomu depresji oddechowej potencjału tolerancji i objawów odstawienia.

Filokinina może być użyteczna w leczeniu nadciśnienia, ponieważ wykazano, że obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż inne polipeptydy.

Inne stany, które mogą przynieść korzyści z kambo to przewlekły ból choroba Parkinsona, problemy naczyniowe, zapalenie wątroby, cukrzyca, reumatyzm i zapalenie stawów.