Co to znaczy być uważnym?

Pomysł bycia uważnym może brzmieć naprawdę abstrakcyjnie, ale w rzeczywistości jest to prosta koncepcja. Jednym ze sposobów, aby to zrozumieć, jest zastosowanie analogii jazdy. Kiedy to nie ty prowadzisz samochód, nie zwracasz zbytnio uwagi na drogę. Prawdopodobnie nie zauważasz wtedy małych rzeczy, które pojawiają się na niej, a twój umysł łatwo znajduje sobie inne zajęcie.

W naszym codziennym życiu wielu z nas korzysta z “autopilota”, zamiast być bardziej obecnym. Uważność pomaga nam dostroić się do naszych obecnych uczuć i myśli i sprawia, że ​​jesteśmy mniej podatni na wpadanie w mentalne koleiny, które prowadzą do depresyjnych lub niepokojących myśli. Jest to cenna umiejętność, która może również zwiększyć przejrzystość myślenia, co pozwala skupić się na osiągnięciu celów bez stresu, z większą łatwością i wewnętrzną satysfakcją.

Przykłady uważności:

Idąc na spacer, skup się na swoim otoczeniu, a nie zatracaj się w myślach. Podczas chodzenia zwracaj uwagę na uczucie ruchu nóg i stóp. Obserwuj swój oddech i czuj powietrze na skórze. Słuchaj szelestu liści lub śpiewu ptaków i zatrzymaj się, by powąchać kwiaty. Inne myśli mogą się pojawić, ale spróbuj je wyprzeć i aktywnie skupić się na swoim otoczeniu.

Podczas mycia naczyń nie przeglądaj swojej umysłowej listy rzeczy do zrobienia ani nie myśl o swoich problemach. Zamiast tego skup się na zapachu mydła, rozmiarze bąbelków i temperaturze wody. Poczuj gładkość talerzy i bąbelki pękające na Twoje jskórze.

Chociaż powyższe praktyki mogą wydawać się banalne lub nawet próżne, ich celem jest pomoc w odkryciu sposobu trenowania umysłu w sztuce obecności. Ta praktyka z czasem pozwala uniknąć pułapek negatywnego myślenia, które mogą prowadzić do stresu, depresji i lęku.